Jak na skoliózu?



I když se dříve o skolióze mluvilo jako o onemocnění, které si každý způsobuje sám, protože si v určitém věku osvojí nesprávné držení těla, dnešní lékaři a vědci se na této tezi nemohou shodnout. Takové skolióza se může projevovat různě. V případech, že je doopravdy významná, je na první pohled patrná. Zajisté si všimnete, že člověk trpící skoliózou je zvláštním způsobem pokroucený a není schopný se narovnat, i když zapojí veškeru sílu a vůli. Skolióza, jakožto nesprávné zakřivení páteře, má pravděpodobně genetický charakter, a my ji jen „probudíme“ svým stylem života. Lidé si pak velmi často stěžují na bolesti v zádech, deformity nebo třeba i zhoršené dýchání.

bolsti zad

To je způsobeno tím, že funkce našeho hrudníku velmi úzce souvisí s funkčností páteře, a pokud se nemůže správně roztáhnout u nádechu hrudník, ani plíce se nenaplní dostatečně vzduchem. Kromě toho u výrazných skolióz lidé (a zvláště pak děti) trpí sociálním stigmatem. Proto je také vhodné skoliózu řešit hned. Pokud je zachycena jen v méně významném stádiu, pak jsou takovému pacientovy doporučeny cviky. Skolióza cviky pro spirální stabilizaci umí zajistit, že se trpícímu zlepší držení tělo, což by do velké míry mělo ovlivnit i další s tím spojené problémy. Jako další krok se využívá korzet.

zdravá páteř

Ten je přesně dělaný na postavu pacienta, který jej musí využívat po určité množství hodin během dne, aby byl korzet funkční. Představuje určitou oporu, ale bez správně prováděných cviků by neměl účinnost. Poslední možností, která se využívá u lidí s výraznou a progredující skoliózou je nejlepší operace. Je to velmi náročná možnost, která s sebou nese velké množství dalších rizik, a proto se k ní přistupuje jen v případě, že je to doopravdy nevyhnutelné. Je nutné říct, že skolióza se dá řešit i preventivně jí předcházet, a to je cesta nejsnadnější, nejlevnější a nejúčinnější.