Věda jménem filtrace

Když si člověk pořídí na zahradu nebo kamkoliv jinam svůj bazén, nejspíše mu ho prodají rovnou i s filtrací nebo mu tuto alespoň více než vřele doporučí. Protože se jedná o jedno ze zařízení, bez nichž prakticky nelze udržet bazénovou vodu v čistotě. Jak je známo všem, kdo už s tím mají své zkušenosti, a jak to bude nejpozději po přečtení tohoto článku známo i vám.

stopy v písku

Filtrace patří k udržování čisté vody stejně, jako dejme tomu bazénový vysavač, síťka na odstraňování hrubých nečistot plovoucích na hladině nebo chemické přípravky, jež shlukují či vločkují tu nejjemnější špínu nebo likvidují řasy a jiné mikroskopické škůdce.

Ovšem jakkoliv je filtrace nezbytná, ani s ní samotnou si ještě nevystačíme. I té je ještě něčeho zapotřebí. A sice materiálu, na němž se zachycují nečistoty obsažené ve vodě, jež je tudy proháněna.

Do takové filtrace zcela nezbytně patří i písek do filtrace https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru. A nenechte se zmýlit názvem – není tu písek jako písek, nedá se sem nasypat cokoliv, co se člověku dostane do ruky, jako jsou dejme tomu zbytky po stavbě, materiál z pískoviště a podobně.
písečná duna

Písek používaný ve filtraci musí mít ty nejideálnější výrobcem doporučované vlastnosti, má-li se s jeho pomocí dosáhnout nejlepšího možného výsledku. Což obnáší následující:

a) musí být používán ten s velikostí zrn, již doporučuje výrobce té které filtrace,

b) tato zrna musí mít dostatečně ostré hrany, na nichž se právě nečistoty zachycují

c) a tento písek se musí vyměňovat, jakmile se zrnka obrousí a pozbydou tak svých schopností.

Pokud je ve filtraci použit ideální písek, může si být majitel bazénu jist tím, že se bude koupat v čisté vodě. A naopak. Samozřejmě za předpokladu, že se onen písek čas od času i propere, aby se odstranilo to, co z bazénové vody zachytil.

Ano, tak důležitá může být i zdánlivá banalita jménem písek. Jež není o nic méně důležitá než ona nádrž zvaná bazén samotná.