Hrubá mzda není čistá

Protože jsou peníze něco, bez čeho se už v současnosti nedá prakticky žít, musí si každý z lidí najít způsob, jak je získat. A nemalá část z nás to řeší tak, že si potřebné peníze vydělává prací pro někoho, kdo mu za to dokáže zaplatit. A než se někdo stane něčím zaměstnancem, chce samozřejmě vědět, zda za zde získané peníze bude schopen existovat, zda si vydělá dost na všechno, co je pro život nezbytné.

Což znamená jediné – zaměstnavatel musí dotyčnému zaměstnanci sdělit, kolik že mu bude platit. A takové sdělení pak bývá obvykle v podobě takzvané hrubé mzdy.

pomačkané dolary

Ovšem s tou může potenciálně vzniknout problém související s nepochopením tohoto termínu. Hrubá mzda totiž není tím, co zaměstnanec za svoji práci skutečně dostane. Ta označuje jenom to, kolik se zaměstnavatel rozhodl svému zaměstnanci vyplatit. A to, co je takto vyplaceno, bohužel až k zaměstnanci nedorazí.

Stejně jako u mnoha jiných finančních transakcí se tu totiž hlásí o své stát a spolu s ním i zdravotní pojišťovna, takže je-li rozhodnuto o hrubé mzdě, musí se z této rovnou zaplatit daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. Což mění vyšší hrubou mzdu v nižší mzdu čistou, která se nakonec zaměstnanci skutečně vyplatí.

sto dolarů

A nechce-li být člověk zklamán tím, kolik nakonec při těchto podmínkách dostane, měl by si spočítat, kolik mu z nabídnuté hrubé mzdy zůstane čistého. Případně si může provést třeba pro kontrolu i výpočet hrubé mzdy z čisté, aby věděl, zda skutečně dostává to, co mu bylo slíbeno a co tedy dostávat má.

Taková internetová kalkulačka tedy nesporně pomáhá lidem, aby se zorientovali ve svých příjmech, aby vždy věděli nejen to, co jim zaměstnavatel je ochoten dát, ale i to, co skutečně dostanou a co jim má stačit k životu. Což je dobré vědět, protože nízká mzda by znamenala i nízkou životní úroveň a za vyslovenou almužnu přece nikdo soudný pracovat nebude.