Knihy ovládají svět

Tak už je to po několik generací. Od prvních chvil, co se lidstvo naučilo přenášet své příběhy a vize pomocí písma, náš svět ovládají knihy. Ať už učebnice nebo fantasy novela, je to jedno. A je to dobře. Protože si takhle o volném čase, když je třeba venku sychravo nebo je jenom špatný den a vy chcete volno od lidí, můžete přečíst myšlenky a postřehy těch, kteří tady už pěkně dlouho nejsou.
ruce na knize
Zatímco jejich „pozemská“ schránka dala za své do nějakého jednoho století, jejich dílo a tedy jejich odraz se tak nějak zachoval. Například Orwell, geniální autor minulého století, napsal řadu děl, které se i dnes čtou velmi dobře a hlavně si k nim i člověk dvacátého prvního století najde cestu, protože jsou tak hrozně moc příhodné. Například 1984. Kniha, která předčila svou dobu, ale zároveň nedokázala plně uchopit něco, o co autor jenom líznul. Ale není se čemu divit. Autor taky nikdy nemohl počítat s tím, že se jednou budeme nechat sledovat dobrovolně a ještě se budeme bavit.

Někdy je lepší kniha než alkohol

Zábava, která je chabá duchem, zanechává člověka v bázni po jeden den. Zábava plnohodnotná, kterou člověk dělá rád, opakovaně a pokaždé si ukrojí obrovskou část lidství, je zábava, která nám vydrží navěky. A přesně proto jsou knihy stále tolik oblíbené. Přesně proto pořád čteme, i když máme tolik jiných aktivit. Protože čtení je něco, co nás vezme do jiných světů. Slova, která kdysi kdesi někdo napsal, můžeme číst i nyní. Je to trochu magické, když se nad tím takto zamyslíte.
muž s aktovkou

Pár chvil s knihou

Společnost nemá ráda, když se někdo zastaví z celého toho kola povinností a zákazů, a chvilku nekonzumuje. Čtení knih nespotřebovává energii, není třeba žádných plastů ani lihovin. Jedna kniha vydrží klidně několik staletí, pokud se o ně člověk dobře stará. Proto nás zahlcuje reklama, spotřeba, levná zábava – protože je nám to předkládáno jako větší sranda. Ale stejně. Nic se nevyrovná tomu, když si přečtete něco, co vás zabaví.