Proč léky přestávají zabírat

Možná se vám už také stalo, že jste se po některém léku pěkně osypali nebo jste měli takovou reakci, že vám jej musel lékař vysadit. Pátrání po léku, který snesete, aniž by vám způsobil ošklivou alergii, dělá někdy zdravotníkům těžkou hlavu. Nevyhovuje jeden, zkusí se další. Léků je přece dost a dost. Ale to si myslíme jen zdánlivě. U některých pacientů dokonce léky ani nezabírají. Některé temné předpovědi dokonce sýčkují, že se blíží doba, kdy bude lidstvo v důsledku toho opět vymírat na různé epidemie. 
letící léky 
JAK DOPADNE SOUBOJ S BAKTERIEMI?
Doposud jsme se vždy mohli spolehnout na téměř zázračná antibiotika, která nás za pár dnů dostala ze spárů ošklivé angíny a vyhnala z našeho těla všechny možné záněty. Když nás tak hezky za pár dní uzdravila a my se mohli brzy vrátit ke svým povinnostem, začali jsme je na lékařích vyžadovat i na banální nemoci, které s bakteriální nákazou nemají nic společného. Ani jsme kolikrát netušili, že stejně nám nijak neposloužily, protože na virové onemocnění nemají žádný vliv. Ale lékaři, než by něco zanedbali, pro jistotu nebo jako prevenci nám recept na ně ochotně vypsali. Možná i díky tomu jsme došli tam, kde dnes jsme.
bakterie
Do obliby se dostala především širokospektrá antibiotika, jenž zabírají na více mikrobů. Nemusí se hledat složitým vyšetřováním jen taková, která zabírají pouze na určitou nemoc. A úplně nejlepší jsou ta nová, silnější, kdy si nemusíte řídit budík a vstávat v noci, protože se užívají jen jednou denně. Tímto zacházením se však mikroby staly vůči antibiotikům rezistentní a prostě přestaly působit. Dnes už je hodně lékařů v předepisování antibiotik opatrnější a nejprve vám provedou tzv. CRP, kdy z kapičky krve téměř okamžitě zjistí, zda je vaše nemoc bakteriálního původu a antibiotika tudíž jsou opravdu třeba. Ale není už jak se říká, pozdě bycha honiti?