Studenstvo se musí otáčet

Valná většina studentů má nějakou práci či brigádu – ale přesto obchodní řetězce neustále hledají, fabriky neustále shánějí a lidé se neustále ptají po výpomoci. Lidem se zkrátka již nechce dělat v továrnách, tak jak to dělá většina jejich rodičů, za mizerný plat, pro otravného šéfa a nechce tam rozhodně být osm hodin denně. Může se to zdát být naprosté peklo pro zaměstnavatele, ale ti si za to tak trochu mohou sami. Namísto, aby se platy úměrně zvedaly období, kdy máme demokracii, tak spíše zůstávají a stagnují na stejné úrovni, což je bezpochyby jedním ze znaků toho, že si svých zaměstnanců moc neváží. Co je důležité poznamenat, tak je to, že studenti nemají na výběr, a přesto tam nikdo nechce být.
darování peněz

Zvedání mezd je jen plusem

Byť zaměstnavatelé zkoušejí všemožná lákadla, valná většina jim na to prdí. A proto jim nezbývá nic jiného než pomalu ale jistě platy zvedat. Sto třicet korun na hodinu v obchodě dnes není žádné terno a je to jenom dobře, protože všechny tyto subjekty více méně neprodělávají a pokud chtějí kvalitní zaměstnance, a ještě větší zisky, musí se holt ohánět naprosto stejně na účetnickém stolku, jako jejich zaměstnanci za pultem. Stále však existují takoví podnikatelé, kteří se tomu brání, a hlavně v malých městech nebo vesnicích je stále normální minimální mzda za práci, za kterou student v Praze klidně dostane dvojnásob. Samozřejmě, neporovnatelné kvůli hustotě obyvatelstva a možnosti lidí, stejně je to však jenom dobře, že se platy zvednou a pořádně se roztočí kolo. Jinak všechny tyto firmy budou muset řešit velký nedostatek lidí.
stříbrný prstýnek

Ne všichni chtějí světlé zítřky

Absence účinných odborů, které by stále tlačilo na vedení, aby se zvedaly mzdy, je nedostatek, který je neustále pociťován, byť i bez něj se to zvedá. Některé fabriky dokonce už nyní trpí kritickým nedostatkem zaměstnanců, ať už je to kvůli obchodní politice, rozhodování vedení nebo i upřednostňování nových zaměstnanců – když někde děláte pět let a váš plat se nezvedne ani o cent, zatímco přijde nový zobák a hned má klidně o pár tisíc víc, to vás opravdu naštve.