Co jsou to hybridní elektrocentrály?

Asi není žádným překvapením, že máme nejrůznější druhy elektráren. Tou nejznámější a u nás zatím nejvyužívanější je pak ta klasická uhelná, avšak asi každý z nás již slyšel i o jaderné. V posledních letech, jak se ekologie stává čím dál více důležitou, se používá stále více obnovitelných zdrojů energie, jako je Slunce, voda či vítr.

To vše dohromady by nám mělo zajistit spolehlivou a nepřerušovanou dodávku elektřiny. Avšak je zde menší problém – všechny typy elektráren jsou vázány na své zdroje. Pokud například nebudou dodávky uhlí, nebude mít uhelná elektrárna co spalovat. Pokud vyschne řeka, či se alespoň rapidně sníží její průtok, bude vodní elektrárna stát. A stejné je to se všemi ostatními.

elektrina1

Samozřejmě se to nezdá jako problém – když bude některá z elektráren na delší dobu odstavena, jednoduše ji nahradí jiná. Avšak je třeba si uvědomit, že každá z těchto elektráren je v podstatě nezávislou firmou. Musí si na sebe vydělat, a to rozhodně nepůjde, pokud výroba proudu stojí.

Tento problém se mnoho majitelů snaží řešit tím, že staví takzvané hybridní https://www.elektrocentraly.cz/hybridni/ elektrárny. To jsou takové, které využívají více zdrojů, mezi kterými je možné přepínat. Ve chvíli, kdy je jednoho nedostatek, jej nahradí druhý. To značně zvyšuje spolehlivost dodávek.

fotovoltaika1

Jistě, je potřeba počítat s vyššími finančními náklady – přeci jen je nutné opatřovat dva zdroje energie místo jednoho. Přesto se tento typ ujímá. Zajímavé je, že jej často najdeme jako domácí elektrárnu. Obvykle se jedná o kombinaci dieselového generátoru a solárních panelů.

Solární články jsou zde tím hlavním zdrojem elektřiny, avšak pokud se vypotřebuje veškerá naakumulovaná energie, například kvůli vysoké spotřebě a nedostatku slunečního svitu, může ji nahradit právě onen generátor.

Díky tomu zmizí hlavní problém fotovoltaických článků, totiž jejich nespolehlivost. Majitelé tak mohou být zcela nezávislí na velkých dodavatelích. A to je přeci ten hlavní důvod, proč si domácí elektrárnu pořizujeme.