Duševní zdraví

Mnoho lidí pečuje o své tělo. Chodí do posiloven, běhá, napájí se bio nápojem nebo užívá tuny vitaminových kapslí. Je to dnes moderní trend, který zřejmě není na škodu. Dost lidí si ale neuvědomuje, že tělesná kondice bez duševní pohody nebude fungovat. Duševní zdraví je totiž nedílnou nutností k tomu, abych se cítili dobře a aby náš fyzický  i duševní výkon podle toho vypadal. Proto je nutné mít na paměti, že tělo je nutné přijímat jako celek a dbát na obě složky- na fyzično i duši.

Jak na to?
1/ dostatek fyzické námahy
Je známo, že nedostatek fyzické námahy vede k depresím a úzkosti. Pravidelné cvičení má pozitivní vliv na aktivní chemické látky v mozku a na hormony, které regulují náladu a sebevědomí. Stačí denně cvičit běžné domácí cviky cca 15 min. denně.

2/kvalitní spánek
Jestliže se stane nedostatek spánku chronickým, narůstá možnost vzniku deprese mnohem více, než když se dobře vyspíme. Je tedy nutné o dobrý spánek pečovat. Před spaním nekonzumujte kofein a alkohol. Kvalitu spánku může také narušit nervové vypětí těsně před spánekem nebo nevypnutý mobil či zapnutý monitor počítače. Výběr lůžka a mtrace bychom měli svěřit erudovaným odborníkům a poslechnout jejich rady.

3/ zvládání negativních myšlenek
V tomto směru pomáhá hluboké dýchání a meditace. Vracející se negace mohou s naším duševním zdravím pěkně zatočit. Potlačovaný vztek nám také v tomto ohledu škodí. Proto je dobré umět se uvolnit a naučit se negace či vztek asertivně ventilovat.

4/umět odpočívat
Pokud hodně pracujeme, zvyšujeme si možnost vzniku deprese a dalších fyzických problémů. Je třeba umět si rozdělit čas na práci a na odpočinek, svou rodinu, koníčky a přátele. Aktivní odpočinek nám podpoří naše zdraví duše bez chemie.

5/ umět se radovat
Radujme se z maličkostí. Vše, co děláme, je cesta k něčemu. Dobrou radou je, abychom se radovali nejen z cíle, ale ze samotné cesty.