Klášter ve Vyšším Brodě

Po hlavním městě Prahy patří mezi nejoblíbenější turistické lokality především Jižní Čechy a jeho významné lokality, mezi které patří slavná místa jako například:
 
1.      Český Krumlov
2.      Třeboň
3.      Rožmberk
4.      Hluboká
5.      Vyšší Brod
 
První čtyři lokality zajisté každý z Vás zná, u Vyššího Brodu se možná zamyslíte, co je to vlastně zač. Znalci ovšem vědí, že se jedná o zcela unikátní místo.
 

Oč se tedy vlastně jedná?

Jedná se o vzácný starobylý klášter plný vzácných uměleckých děl, který nechal ve třináctém století vybudovat pro řád cisterciáků Vok z Rožmberka. Bylo to v roce 1259. Místo bylo zamýšleno jako rodinná nekropole.
Byl to ostatně jiný Vok z Rožmberka a totiž Petr, který byl poslední Rožmberk a v klášteru ve Vyšším Brodě byl pohřben. Je velmi známý díky kultovnímu filmuSvatby Pana Voka.
 
Není to ovšem jen Petr Vok, jsou to jiní slavní lidé, kteří jsou zde pohřbeni. O koho se jedná?
 
·         Záviš z Falkenštejna– významný český velmož, který se stal druhým manželem vdovy po Přemyslu Otakarovi II Kunhutě. Po její smrti si vzal její příbuznou, uherskou princeznu Alžbětu. To mu nemohl odpustit jeho nevlastní syn král Václav II., který nechal svého otčíma popravit u hradu Hluboká.
·         Viola Těšínská– byla vdova posledního Přemyslovského vládce Václava III. Jak se ocitla ve Vyšším Brodě? Jednoduše. Jejím druhým manželem byl významný šlechtic Petr z Rožmberka.
·         Petr z Rožmberka– manžel výše zmíněné Violy Těšínské. Významný šlechtic, který si po smrti první ženy Violy vzal překrásnou Kateřinu z Vartemberka. Žel i druhou ženu přežil. Petr z Rožmberka byl po králi nejmocnější muž v zemi. Přesto se po smrti druhé ženy Kateřiny uchyluje jako ještě poměrně mladý muž do kláštera, aby svůj život dožil v pokání.
 
 
Uznejte, že klášter ve Vyšším Brodě je rozhodně místo prodchnuté tajemstvím a stojí za to, abyste je na svých toulkách po Čechách navštívili.