Klimatizace snižuje riziko úžehu

Lidské tělo si udržuje stabilní tělesnou teplotu na hodnotě 36,5 stupně Celsia a již pouhou polovinu stupně odchylky od této hodnoty na sobě poznáme svým pocitem. Stabilní tělesná teplota musí být zajištěna za každou cenu a nejlépe tento proces probíhá při teplotě ovzduší v rozmezí mezi 20 a 24 stupni Celsia. Teploty nižší a vyšší vždy znamenají větší výdej energie a prostředků, které má náš organismus k dispozici, v chladnějším vzduchu si však můžeme snadno vypomáhat vhodným oděvem a obuví, ovšem u vyšších teplot to tak snadné není – tehdy vysvlékáme oděvy, ale svléknout z kůže se už nemůžeme. Proto je snazší přežít při velmi nízkých teplotách, ale za extrémních veder již může dojít ke kolapsu, případně k infarktu myokardu či mozkové mrtvici.

klimatizace v bytě

S vyššími teplotami vzduchu a jejich dlouhodobým působením na náš organismus souvisí i nebezpečí úžehu. Venku se tomu dá ubránit lépe, protože je tu více možností, kam se schovat, např. do stínu pod vzrostlý strom, do chladnějšího sklepení nebo pod hladinu vodního rezervoáru, jiná situace je však v domácnosti. Tam má své opodstatnění klimatizace.

dálkové ovládání klimatizace

Teplotu stačí snížit jen o pár stupňů

Montáž klimatizace v Praze https://elmontech.cz/klimatizace/ se vyplatí zejména tam, kde se ukládáte k spánku, relaxujete a odpočíváte po náročném pracovním dnu. Přitom není nutné uchladit místnost tak, aby připomínala chladničku, stačí snížit teplotu v místnosti jen o několik stupňů. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou vzduchu by neměl přesahovat pět stupňů Celsia.

Klimatizace vyžaduje údržbu – jednou z nevýhod klimatizací je nutnost pravidelných revizí a údržby. To je nutné nejen kvůli kontrole provozuschopnosti celého zařízení po technické stránce, ale zejména pro omezení výskytu plísní. Zanedbaná údržba klimatizace může také způsobit požár, kdy vzplane mastný prach, usazený uvnitř rozvodů vzduchotechniky. Velmi nebezpečné je to zejména v bytech bytových domů, kde má více majitelů v provozu digestoře a klimatizace, připojené do společných rozvodů vzduchotechniky ve stoupačkách.