Skotsko: země golfu a zrzavých krav

Pokud se někdy rozhodnete vycestovat do Skotska, doporučujeme vám využít služeb některé z leteckých společností, a začít buď v Edinburghu, nebo v Glasgow. Obě města jsou zajímavá sama o sobě, a kromě toho jsou skvělou vstupní branou do všech částí země. Pokud budete v Edinburghu, tak vám kromě návštěvy centra a hradu doporučujeme i výlet na skálu za městem. Na vrchol vede příjemně široká cesta, a z vrcholu je perfektní výhled na celé město. Pokud začínáte vaše putování v Glasgow, rozhodně si nenechte ujít Kelvingrove Art Gallery and Museum.
ulice města
Muzeum je umístěné v nádherné viktoriánské budově, a jako do většiny muzeí je i sem vstup zdarma. Kromě toho se budova nachází v rozlehlém parku, a také v docházkové vzdálenosti od glasgowské univerzity, která je podle mnohých tak podobná Bradavicím, jak jen reálná univerzita může být.

Jste-li fanoušky Harryho Pottera, budete mít ve Skotsku skutečné žně. Autorka J.R. Rowlingová zde dlouho žila, školu čar a kouzel umístila právě na sever Skotska, a filmy se tak natáčely převážně v této lokalitě. Jedním z nejpopulárnějších výletních míst pro fanoušky čarodějnické série viadukt Glenfinnan, po kterém se ve filmovém zpracování pravidelně prohání bradavický expres. Viadukt je mezi fanoušky tak populární, že po uvedení filmů musela skotská policie vydat varování, že po viaduktu opravdu jezdí vlaky, a není tedy určen k procházkám. Neunaví-li vás viadukt, můžete se také vydat na Glen Coe. Zde byla ve filmech umístěna Hagridova chatrč, a zdejší jezero si zahrálo roli jezera u bradavické školy.
 
Nechává-li vás čarodějnická sága chladnými, ale zato jste fanoušky britské královské rodiny, tak si rozhodně nebudete připadat ochuzeni. Britská monarchie do Skotska s oblibou jezdí relaxovat. Za návštěvu stojí třeba Balmoral Castle v blízkosti města Aberdeen, což je letní sídlo královny Alžběty. Ta na místě pobývá vždy od srpna do října, ovšem po zbytek roku je hrad otevřený veřejnosti. Můžete si tak nejen projít prostory, kde královna tráví svůj čas, ale i prozkoumat okolní lesy, či se na místě dokonce ubytovat. Specialitou místa je pak takzvané zimní safari, kdy vás auto proveze nejen po pozemcích zámku, ale vezme vás i do okolních hor.
 st andrews katedrála
Když se řekne Skotsko, mnohým se okamžitě vybaví golf. Jste-li fanoušky této hry, rozhodně vám nesmí uniknout návštěva městečka St Andrews. Zde se nachází nejstarší golfové hřiště v zemi, slavný Old Course, a také několik dalších hřišť. Kromě toho je St Andrews také místem konání světoznámého British Open. A nemáte-li ještě dost královské rodiny, bude vás jistě zajímat, že to bylo právě na zdejší univerzitě, kde se seznámili princ William a Kate Middleton, dnes tedy správně vévodkyně Catherine z Cambridge.