Svoboda v oblékání


Móda v průběhu tisíciletí prošla mnoha významnými změnami. Máme dost přesné informace například o tom, jak se oblékali lidé ve starověku, středověku i novověku. Móda přinášela také zálibu v bizarnostech. Mrzačení zdraví nebylo žádnou výjimkou.

moderní oblečení


Pokud se budeme pohoršovat nad tím, že ženy byly uvězněné v kostěných krinolínách a nezřídka jim kostice propíchla plíce, musíme si vybavit dnešní ženy, které jsou ochotny zemřít hlady jen proto, aby se přiblížili své vysněné váze, kterou ostatně už dávno pokořily.

Naštěstí žijeme v době, kdy komfort stojí nad estetickými aspekty. Je to velká svoboda pro tělo i ducha.

žena v krajině


Na poli ženské módy


Samozřejmě největší změny se odehrály na poli ženské módy. Dnes většina žen nosí pohodlné a komfortní kalhoty a ani je nenapadne, že před takovými sty lety bylo něco takového naprosto nepředstavitelné. Není to ovšem jediná zásadní změna v ženském oblékání. Tou další je délka sukní a šatů. Dříve by žena nemohla vyjít na ulici v šatech, které nekončí u kotníků.

Zač této změně vděčíme? Dalo by se říci, že dvěma okolnostem. Tou první je smutné drama první světové války. Nouze donutila zkrátit šaty a sukně a také nosit ženy kalhoty.

dívka ve svetru 


Když se začalo sportovat


Není to ovšem jen válka. Na straně druhé v druhé polovině devatenáctého století začali lidé v podstatně větší míře než dosud sportovat. Časem shledali, že běžné oblečení jim ovšem neposkytuje dostatečný komfort,což vedlo k novému odvětví oděvní výroby.

Dnes můžeme být rádi, že je to tak, jak to je. Na druhou stranu, někdy se nabízí otázka, zda by trochu přísnější pravidla v oblasti oblékání, neškodila. Například mnozí lidé se nedokáží slavnostně obléct ani do divadla a na ples, nemluvě o restauraci. Určitá benevolence v oblasti oblékání je snad až poněkud nevhodná a určitá míra konzervativnosti by zcela jistě neškodila.